Jak zrobić sufit podwieszany LED? Poradnik krok po kroku
Spis treści:
Jak podłączyć taśmy LED do podwieszanego sufitu?
Listwa LED to wszechstronne akcesorium, które nie tylko zapewnia jednorodne i dokładne oświetlenie, ale również może stworzyć niepowtarzalny klimat w Twoim domu. Zainstalowana taśma LED Sonoff, Philips czy innej marki, na suficie pozwala korzystać z kilku rodzajów podświetlenia. Możesz zdecydować się na oświetlenie akcentujące do podkreślenia części pokoju czy mebli lub możesz zainstalować sufit dekoracyjny LED, który stworzy oryginalne wnętrz i nada charakter pomieszczeniu, dzięki spersonalizowanym kolorom i jasności.
Do celów dekoracyjnych najlepiej sprawdzają się taśmy LED RGB, które są wyposażone w diody w 3 kolorach (czerwony, zielony, niebieski), dzięki czemu można cieszyć się z wielu możliwości oświetlenia. Jednak montaż LED w suficie podwieszanym sprawdza się również jako główne źródło światła o regulowanej i równomiernej jasności. Wszystko zależy od Twojego gustu i oczywiście warunków wilgotnościowych, w których taśma LED zostanie zamontowana na suficie.
W zasadzie większość taśm LED ma wysoki stopień ochrony IP, dzięki czemu można z nich korzystać niemal wszędzie. Tego typu oświetlenie zamontujesz zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Wskaźnik ochrony koloru to kolejny czynnik, który będzie miał wpływ na Twój wybór. Jeśli chcesz mieć dobrać odpowiednie oświetlenie, to oprócz sufitowej taśmy LED RGB konieczne będzie dokupienie kontrolera. Ważną zaletą jest również to, że montaż taśm jest niezwykle łatwy.
Pierwszym krokiem jest określenie długości potrzebnej Ci taśmy LED, a następnie przycięcie jej. Uważaj, żeby ciąć tylko w miejscach, gdzie jest to możliwe. Ostatni krok to zamontowanie oświetlenia na suficie. Aby to zrobić jak najlepiej, użyj listwy w profilu aluminiowym. Dzięki temu bez większego problemu założysz swoje taśmy LED Philips, Osram czy innego producenta. Co więcej, zastosowanie tego typu oświetlenia jest bardzo oszczędne, nawet jeśli jest włączone przez całą noc.
Polecane taśmy LED
Co będzie potrzebne do zrobienia podwieszanego sufitu LED?
Wiele osób docenia sufit podwieszany LED. Salon czy kuchnia nabierają niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru, a do tego są doskonale doświetlone, co znacząco wpływa na popularność tego rozwiązania. Zastanawiasz się, co to dokładnie jest sufit podwieszany? Standardowo strop łączy się z podłogą na poddaszu lub na piętrze. Sufit podwieszany jest prezentowany jako dodatkowa konstrukcja niezależna od górnej kondygnacji. Może być ona wykonana z różnych materiałów takich jak drewno, PCV czy płyty kartonowo-gipsowe.
Przed montażem musisz zdecydować, jakiego rodzaju sufit planujesz zainstalować. Czy ma to być sufit podwieszany na środku pokoju, czy na całości pomieszczenia? Możesz również zdecydować się sufit podwieszany dwupoziomowy LED. Czym to się różni? Pierwszy oznacza, że tworzysz fragment oświetlenia na środku pokoju. Taki sufit podwieszany wyspa LED świetnie rozjaśnia cały pokój. Natomiast sufit dwupoziomowy może być w dowolnym kształcie, wtedy ma charakter zdecydowanie ozdobny. Wszystko sprowadza się do Twojej wyobraźni i potrzeb.
Wybór materiału, tekstury i niektórych innych cech sufitów zależy również od charakterystyki pomieszczenia. Ważne jest, jakie cechy musi spełniać Twój sufit podwieszany LED. Kuchnia jest pomieszczeniem, które bardzo się brudzi, dlatego tam najlepiej sprawdzi się sufit podwieszany z PCV. Jest łatwiejszy w utrzymaniu i nie pochłania zapachów i brudu. W salonie, sypialni i pokoju dziecinnym można zastosować sufit foliowy lub materiałowy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt zamierzamy uzyskać i jakie wnętrze ma powstać.
Jeżeli natomiast planujesz zainstalować sufit podwieszany w łazience, lepiej jest zastosować strop foliowy, który toleruje działanie wilgoci i może uratować sąsiadów przed skutkami powodzi. Wszystkie tekstury są tutaj równie odpowiednie, ale błyszcząca powierzchnia będzie wyglądać szczególnie imponująco w połączeniu z błyszczącymi płytkami. Pamiętaj tylko, że przy suficie foliowym trzeba używać energooszczędnych lamp, które nie nagrzewają się i nie stopią materiału.
Podwieszany sufit LED – poradnik krok po kroku
Jeżeli już wiesz, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz przygotować się do pracy. Do wykonania sufitu będą Ci potrzebne: rękawice robocze, miarka, wiertło, sznurek i wspornik. Nie zapomnij również o takich rzeczach jak ołówek i nóż uniwersalny. Jeżeli natomiast mówimy o materiałach, to najprościej będzie, jeśli użyjesz płyt kartonowo-gipsowych o zwężających się krawędziach. Będziesz potrzebować również profili przyściennych, profili CD, wieszaków obrotowych oraz łączników. Zaopatrz się także w blachowkręty, kołki szybkiego montażu oraz gips.
Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać przed przystąpieniem do prac, jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami budowlanymi dotyczącymi wymaganej końcowej wysokości stropu. Twoje pomieszczenia nie mogą być za bardzo obniżone przez nowy sufit podwieszany LED. Wymiary i kształt konstrukcji powinny być najpierw dokładnie rozplanowane, dlatego przed przystąpieniem do instalacji narysuj na papierze plan instalacji systemu. Sam montaż sufitów podwieszanych odpowiada określonej procedurze.
Zastanówmy się szczegółowo i krok po kroku, jak zbudować sufit podwieszany LED? Konstrukcja jest tworzona z kątowników krawędziowych, które należy przymocować do ścian wokół pułapu za pomocą kołków wbijanych. Jego wysokość określa wysokość przyszłego sufitu. Kątownik musi być całkowicie poziomy. Na kątowniku należy ułożyć szynę w odstępach 60 cm. Konieczne jest wówczas zamontowanie wieszaków na szynach co 50 cm w każdym rzędzie, każdy z tych rzędów musi być oddalony od pozostałych o maksymalną odległość 1,20 m.
Po zamontowaniu konstrukcji z profili należy zainstalować oświetlenie. Można to zrobić na kilka sposobów. Za pomocą profilu UW możesz stworzyć potrzebną wnękę do zamocowania taśmy LED. Taki profil mocuje się do istniejącej konstrukcji tak, aby jego krawędź włożyć między pionową ściankę z płyty, a profil pionowy. Chodzi o to, by światło LED nie było widoczne od spodu. Jeśli zdecydujesz się na montaż LED po zewnętrznym obwodzie sufitu pamiętaj, aby zostawić przerwę od ściany. Będzie to wyglądać estetyczniej, a jednocześnie umożliwi montaż instalacji.
Ostatnim krokiem, przed zamocowaniem płyt gipsowo-kartonowych, jest poprowadzenie przewodów, od najbliższej puszki do włącznika i do oświetlenia sufitowego, sprawdzenie instalacji i zaszpachlowanie bruzd. Gdy wszystko jest gotowe możesz zacząć mocowanie płyt. Pamiętaj, aby robić to od jednego narożnika, albo od środka, by uniknąć odkształceń. Następnie wykończ sufitu za pomocą szpachli i farby. Aby wyrównać całą konstrukcję, wyszpachluj całą powierzchnię sufitu podwieszanego. Nowy sufit należy zabezpieczyć gruntem oraz pomalować.
Jakie LED-y do sufitu podwieszanego?
Decydując się na sufit dekoracyjny LED, musisz również zdecydować jakiego rodzaju światło jest Ci potrzebne oraz jaki efekt chcesz uzyskać. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów taśm, różnych producentów. Możesz zdecydować się na taśmę powszechnie znanej marki, taką jak taśma LED Osram czy Philips lub na mniej reklamowane, a równie świetne. Do takich zalicza się taśma LED Kanlux czy Polux. Jednak to, na co należy zwrócić uwagę, wybierając swoje LED-y to kolor diody, gęstość ich zamocowania, jasność oraz właściwości montażu.
Ich najbardziej wyrazistą cechą jest kolor. Możesz zdecydować się na skromną jednokolorową taśmę lub trójkolorową, sterowaną za pomocą kontrolera. Jasność podświetlenia zależy od gęstości taśmy. Na przykład do podświetlenia konturowego można użyć taśm o gęstości do 60 diod na metr takiej jak taśma LED Polux Magic RGB. Natomiast do oświetlenia ogólnego wnętrz zaleca się paski nawet do 120 diod. Rodzaj i jakość taśm jest szczególnie ważna, jeżeli planujesz oświetlić całe pomieszczenie. Pamiętaj, aby sprawdzić i porównać różne opcje przed zakupem.
Ważnym wskaźnikiem jest również indeksem IP, czyli wodoodporna powłoka silikonowa. I tak taśma LED Ledvance o IP 20 będzie mniej odporna niż trochę droższa taśma tego samego producenta o IP 65. Pamiętaj również, że nie tylko wskaźnik IP, ale również jasność emitowanego światła zależy od jej kosztu. Jeśli więc chcesz uzyskać wysokiej jakości podświetlenie, zaopatrz się w lepszą taśmę. Co więcej, rodzaj LED wpływa na kolor oświetlenia. Im lepsze diody, tym wyrazistsze i intensywniejsze kolory.
Czy warto zrobić podwieszany sufit LED?
Sufit podwieszany to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie konstrukcyjne dla naszego domu. Stanowi ono ładne wykończenie aranżacji wnętrz, a na dodatek jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Dzięki gładkiej powierzchni płyt, sufity podwieszane nie różnią się zbytnio od tradycyjnego sufitu i mogą być malowane na dowolny kolor. Co więcej, tego typu rozwiązanie możemy zastosować w każdym pomieszczeniu. Zamontowane w suficie oświetlenie LED jest miękkie i nieagresywne, a przede wszystkim dostosowane do Twoich potrzeb.
Montując diody na suficie, możesz zadecydować, jaki odcień światła najbardziej Ci odpowiada. Twoje taśmy LED mogą generować oświetlenie białe w ciepłym odcieniu, neutralnym lub zimnym. Ponadto diody nie emitują hałasu podczas pracy, nie podrażniają ludzkiego narządu wzroku i nie wpływają niekorzystnie na funkcję widzenia. Takie podświetlenie często ma również funkcję ściemniania, co zwiększa ogólny komfort korzystania z dodatkowego LED w pomieszczeniu.
Warto też wspomnieć, że wydajność świetlna produktów LED jest bardzo wysoka. Taśmy zużywają znacznie mniej energii, aby wytworzyć strumień świetlny, co skutkuje znacznymi oszczędnościami. Mają one również żywotność na poziomie nawet 100 tysięcy godzin. W praktyce oznacza to, że możemy je użytkować przez 11 lat bez przerwy, dlatego są zaliczane do rozwiązań ekologicznych. Podwieszany sufit LED pozwala stworzyć oryginalne i spersonalizowane wnętrze.
Znajdziesz w Morele
Taśmy LED - Lampki choinkowe - Girlandy świetlne - Żarówki LED - Oświetlenie meblowe
Komentarze (0)